setTimeout(“ga(‘send’, ‘event’, ‘read’, ‘20 seconds’)”,20000);

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE W OSTATNIM TYGODNIU

wtorek, 6 marca 2018

Trenerzy na podkarpaciu

PZPN nie tak dawno zrewolucjonizował dotychczasowy system licencjonowania trenerów w Polsce. I nie chodzi mi w tym momencie o to, że wszystkie formalności związane ze zdobyciem i posiadaniem licencji (kurs i tradycyjny egzamin jednak nikogo nie ominie) załatwimy online i tylko online. Rozwinięcie struktury licencjonowania o nowe rodzaje uprawnień, zwiększoną liczbę kursów trenerskich, kursokonferencji i konferencji, wreszcie swobodny dostęp do źródeł i wszelkiego rodzaju materiałów miało sprawić, że trenerzy w naszym kraju będą prawdziwymi profesjonalistami, mogącymi ciągle podnosić swoje kwalifikacje...Za profesjonalizmem szkoleniowców ma iść podwyższenie się poziomu polskiej piłki. Nowy system funkcjonuje od niedawna, więc nie ma go co oceniać. W tym poście chciałbym zagłębić się w faktyczną liczbę licencjonowanych trenerów w województwie podkarpackim oraz ocenić, jak te liczby mają się do liczby trenerów z poszczególnymi licencjami w całej Polsce. 

Pożądana UEFA PRO

Ostatnio dużo czytałem na temat polskich trenerów. Praktycznie żaden Polak nie prowadzi zespołu w znaczącej lidze świata. Na naszym podwórku natomiast mimo ciągle kręcącej się "karuzeli" w grze pozostają ciągle jedne i te same nazwiska. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną ma być zbyt mała ilość szkoleniowców posiadających licencję UEFA PRO. Licencja ta uprawnia do szkolenia zespołów w najwyższych ligach Europy. Ceniona jest również na innych kontynentach. W Polsce UEFA PRO jest przepustką do trenowania klubów z Ekstraklasy, I i II ligi oraz do bycia w kategorii TOP trenerskiego światka. 

graf/PZPN

Teraz trochę zabawy... Jak myślisz, ilu trenerów w Polsce może pochwalić się licencją UEFA PRO? Tysiąc, dwa, trzy tysiące, dziesięć? Przecież mieszkamy w prawie czterdziestomilionowym kraju, gdzie najpopularniejszą dyscypliną sportu jest piłka nożna, a niemal w każdej wiosce funkcjonuje klub piłkarski. 197. Tak. Niespełna dwustu trenerów w skali kraju to śmieszna liczba. Weźmy pod uwagę, że w polskich ligach, w których mogą trenować szczęśliwi posiadacze UEFA PRO gra na tą chwilę 52 drużyny... Nie będę tutaj roztrząsał dlaczego tak trudno (a ponoć ma być łatwo) otrzymać najwyżej cenioną licencję. Zapraszam do dalszej części na "gołe" fakty.

Licencjonowani trenerzy na podkarpaciu

Poniżej przedstawiam rzeczywistą liczbę WSZYSTKICH licencjonowanych trenerów na podkarpaciu z podziałem na poszczególne uprawnienia. Dodatkowo podaję całkowitą liczbę trenerów w Polsce.

UEFA PRO

9 !!! trenerów na podkarpaciu posiada uprawnienia UEFA PRO. Przypomnę tylko, że w Polsce jest takich osób 197.

UEFA A

Trenerów mogących prowadzić drużyny do III ligi włącznie jest w naszym województwie 110. W skali kraju licencję UEFA A posiada 2260 szkoleniowców.

UEFA ELITE YOUTH A

Tymi uprawnieniami na podkarpaciu może pochwalić się 4 szkoleniowców. W Polsce jest ich 116.

UEFA GOALKEEPER A

Na podkarpaciu nie ma żadnego trenera z tą licencją. W kraju jest ich 15.

UEFA B

Papiery na okręgówkę i ligi niższe posiada 196 trenerów z województwa podkarpackiego. 4232 jest ich w całej Polsce...

UEFA FUTSAL B

Na podkarpaciu, gdzie jeszcze nie tak dawno futsal był bardzo mocno promowany jest 4 trenerów z uprawnieniami UEFA FUTSAL B. Ich liczebność w całej Polsce zamyka się na liczbie 86.

GOALKEEPER B

Nie mamy żadnego trenera z tymi uprawnieniami ani na podkarpaciu, ani w Polsce.

GRASSROOTS C

Najpopularniejszy i najbardziej pożądany "papier" ma w swoim CV 283 trenerów (łącznie ze starym UEFA C). W kraju 3936 szkoleniowców może prowadzić zespoły seniorskie do A klasy włącznie.

GRASSROOTS D

Trenować drużyny w C i B klasie może 105 osób - to w skali kraju. Nikt z podkarpacia nie ma licencji GRASSROOTS D.

FUTSAL C

Nie mamy również żadnego trenera z licencją FUTSAL C. W innych częściach Polski również takiego nie uświadczymy.

Z powyższego zestawienia można stwierdzić, że tak na prawdę z trenerami u nas jest bieda. Po zmianach PZPNu coś drgnęło, zapewne dlatego, że bez wklepania w Extranet licencji trenera, drużyna zagrożona jest walkowerem, ale żeby zmiany dały rzeczywiste efekty muszą upłynąć lata...

Zerknijmy jeszcze na obecnie (stan wszystkich publikowanych tu danych na 06.03.2018) ogłoszone kursy i liczbę chętnych:

Grassroots D Krosno - 6 kandydatów
Grassroots D Stalowa Wola - 6 kandydatów
Grassroots D Dębica - 0 kandydatów
Grassroots C Stalowa Wola - 32 kandydatów
Grassroots C Dębica - 17 kandydatów
Grassroots  C Jarosław - 30 kandydatów
UEFA A Rzeszów - 35 kandydatów
UEFA B wyrównawczy Jarosław - 51 kandydatów
UEFA B wyrównawczy Dębica - 45 kandydatów

źródło: ŁączyNasPiłka, PZPN241 komentarz:

  1. Wzbogać się dziś dzięki Bitcoinom:

    https://ty5.pl/r/3kraport-kryptowalut

    OdpowiedzUsuń